Jak dobrze wiecie rośliny cebulowe można komponować zarówno jako materiał cięty jak i doniczkowe w formie obsadzeń. Wiecie również, że wyjęte z doniczek i odpowiednio przygotowane możecie używać jako samodzielne i umieszczać je bez dostępu do wody. W tym miejscu ważna uwaga: by rośliny cebulowe długo cieszyły oko sugeruje się spryskiwanie korzeni.
Dziś kilka słów o Szafirkach, które umieściłam w bardzo prostej kompozycji. Szafirek to piękny i delikatny kwiat. Najczęstsze odmiany mają kolor od błękitnego do ciemnoniebieskiego, ale pojawiają się też odmiany białe. Gatunkami jakie najczęściej spotykamy są: szafirek armeński (Muscari armeniacum) i szafirek groniasty – szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides).
Szafirek dobrze rośnie w przeciętnej, przepuszczalnej glebie. Jest odporny na suszę. Rozmnaża się go przez oddzielenie cebulek. Wykopuje się je latem po zaschnięciu liści, przesusza, oczyszcza i przechowuje do września, kiedy to ponownie sadzi się go w ogrodzie. Może rosnąć w cieniu wysokich roślin, bo zanim ukażą się na nich liście, które zasłonią światło, szafirki zdążą przekwitnąć i skryć się w ziemi. Nadaje się też do ogrodów skalnych.
By dobrze przygotować szafirki do zaprezentowanej tu kompozycji należy najpierw podlać rośliny, po kilku godzinach delikatnie wyjąć z doniczki, usunąć ziemię, a następnie umyć korzenie najlepiej w ciepłej wodzie. Taka kompozycja daje wiele możliwości, ponieważ nie ma konieczności mocowania roślin do pędów.
Rośliny cebulowe maja tyle energii, że spokojnie potrafią kwitnąć w takiej formie jak na zdjęciach. Urok przecudny…
Miłej zabawy z cebulami.
P.S.
Klientka była bardzo zadowolona z kompozycji.