To było naprawdę spore przedsięwzięcie: zorganizowanie ponad 70 osób do wykonania 120 prac florystycznych. A trzeba przyznać, że niektóre prace były wyjątkowo czasochłonne i niełatwe w wykonaniu. Na dodatek trzeba było się spieszyć, by wszystko było gotowe na czas…
O czym mowa? O “Pokazie Bożonarodzeniowym” zorganizowanym przez Polską Szkołę Florystyczną z Poznania. Pokaz połączony był z wystawą prac, a odbył się we Wrocławiu, w ostatnią sobotę, 14 grudnia. Było to wyjątkowe wydarzenie. Dlaczego wyjątkowe?
Po pierwsze, o czym już wspomnieliśmy, w przygotowaniach i w samym pokazie uczestniczyło wiele osób – uczniów PSF. Było to aż pięć grup szkoły policealnej z Wrocławia oraz z Poznania, które zakończyły właśnie zajęcia semestru zimowego. Po drugie, wszyscy ci uczniowie (ok. 70 osób) mieli swoje “pięć minut” na scenie, gdzie mogli spróbować swoich sił przed publicznością. Po trzecie, wreszcie, wyjątkowe było wszystko 🙂 Miejsce, czyli uroczy Pałac w Pawłowicach, który jest siedzibą wrocławskiego oddziału PSF. Prace, które zachwycały nie tylko ilością, ale przede wszystkim pomysłowością i wykonaniem. Zespół jazzowy, który dał świetny koncert, a nawet wciągnął publiczność we wspólne kolędowanie. A co najważniejsze, przez cały wieczór panowała wspaniała, świąteczna atmosfera.
Na zdjęciach prezentujemy kilka prac z pokazu i wystawy. Żeby sobie wyobrazić pracę, jaka została włożona w to przedsięwzięcie zaprezentujemy je w liczbach. Uczniowie wykorzystali ponad 20 technik florystycznych, jak np. woskowanie, utykanie w gąbce, klejenie na ciepło i zimno. Wykonali między innymi:
- 25 metrów girlandy z roślin iglastych,
- 2 choinki z roślin zimozielonych o wysokości 3,5m
- 1 wieniec z szyszek o średnicy 1,2m
- 7 wieńców o średnicy 60 cm
- 2 choinki z patyków o wysokości 2,2m i 1,4m
Wykorzystano:
- 100 paczek roślin zimozielonych w tym: Abies alba, Abies nobilis, Pinus strobus, Pinus silvestris, Taxus baccata, Juniperus communis
- 60 paczek Cornus alba
Poza tym:
- zawoskowano 250 kg jabłek
- zadrutowano 30 kg szyszek
- umieszczono ponad 2500 patyków ratanowych w siatkach drucianych
- zużyto ponad 15 kg drutu
- rozpuszczono ok. 100 kg parafiny
Pracami kierowali wykładowcy szkoły: Katarzyna Cepa, Katarzyna Kluba, Eliza Weber oraz instruktorzy: Małgorzata Karlińska, Sylwia Salińska i Aleksandra Nowicka.
Wszystkie te działania nie odbyły by się bez aktywnego w nich udziału dyrektor szkoły – Małgorzaty Bukalskiej, która prowadziła pokaz w bardzo ciekawy sposób opowiadając o roślinach, wykonywanych pracach oraz działalności szkoły.
Dziękujemy, że mogliśmy tam być 🙂
zdjęcia: Joanna Przywara
foto: Joanna Przywara