Odbywający się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego Festiwal Róż już po raz jedenasty przyciągnął amatorów tych pięknych kwiatów i pasjonatów florystyki.
Nie bez przyczyny, w końcu RÓŻA –królową kwiatów jest 🙂
Przez dwa festiwalowe dni 13-14.07 po ogrodzie spacerowało ok. 3000 osób, podziwiając kwiaty róży rosnące na ogrodowej różance oraz róże cięte, w kompozycjach kwiatowych wykonanych przez florystów z Klubu Florystów Polskich SITO. Do ułożenia kompozycji kwiatowych zużyto w tym roku 12 tysięcy róż i około 1 tysiąca dodatków. W kompozycjach z różami znalazły się najnowsze odmiany róż wyhodowane przez firmę Kordes i wyprodukowane w szkółce Pana Andrzeja Ćwika; były to róże: ‘PAROLE’, ‘SONNENWELT’,’POMPONELLA’, i ‘NOVALIS’.
Festiwal Róż był też świetną okazją do szeroko pojętych działań florystycznych, które na stałe zagościły już w festiwalowym programie, i tak….
Na dziedzińcu przed wejściem do Ogrodu można było obejrzeć IV Wystawę dużych form florystycznych pt: „Roślinne przeobrażenia” wykonaną przez absolwentów Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej.
Dla ciekawskich i spostrzegawczych w samym ogrodzie czekały cztery duże instalacje z pogranicza florystyki i land art’u wykonane przez mistrzynię florystyki i Międzynarodowego Sędziego Florystycznego FLORINT Karolinę Ładyżyńską z pracowni florystycznej
Green Sense w Warszawie.
Dla chętnych popróbowania swoich sił we florystyce organizatorzy przygotowali ciekawą ofertę warsztatową. Zajęcia prowadziły:
Zofia Wojciechowska animatorka projektu Edukacyjno- Terapeutycznego „Zielone Dzieciaki”, twórczyni idei „Zielonego wolontariatu” (były to zajęcia dla dzieci i dorosłych);
Karolina Ładyżyńska mistrz florystyki Międzynarodowy Sędzia Florystyczny FLORINT, poprowadziła warsztaty dla dorosłych i dzieci z kwiatowej dekoracji letnich kapeluszy.
Anna Nizińska Prezes Klubu Florystów Polskich SITO poprowadziła warsztaty dla dorosłych, którzy chcieli zmierzyć się z wykonaniem kompozycji w naczyniu.
Podczas dwóch festiwalowych dni odbyły się trzy pokazy florystyczne, poprowadziły je: Karolina Ładyżyńska z pracowni florystycznej Green Sense; uczennice z grupy mistrzowskiej z Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej.
W sobotę odbył się również otwarty konkurs florystyczny „Bukiet z RÓŻĄ”.
Na tym jednak doznania florystyczne się nie kończyły, gdyż
Festiwal Róż w Ogrodzie Botanicznym stał się również świetną okazją do przeprowadzenia I Mistrzostw Florystycznych Regionu Mazowieckiego. Piątek był dniem konkursowym zamkniętym dla publiczności, natomiast w sobotę i niedzielę mogliśmy podziwiać efekty zmagań uczestników. Konkurs odbył się w kategorii seniorów i juniorów. Uczestnicy wykonywali trzy prace: dużą formę, wiązankę ślubną, bukiet wiązany w ręku.
A wracając do róży, ponieważ o róży tu mowa, to na Festiwalu mogliśmy o jej cennych właściwościach posłuchać podczas odczytu wygłoszonego przez Panią Izabelę Michalską, vice prezes Fundacji Polska Róża n.t. „Dzika róża lekarstwo XXI wieku”, można było również zaopatrzyć się w doskonałe produkty które produkuje firma Polska Róża, wykonane z naturalnych składników, soki i przetwory z dzikiej róży.
Na kiermaszu, na który co roku zapraszani są artyści i rzemieślnicy, można było zobaczyć i zakupić akwarele, obrazy wykonane metodą miedziorytu, ręcznie szyte kapelusze, szale, chusty, ozdoby filcowe, biżuterię roślinną. Motywem przewodnim prezentowanych wyrobów były oczywiście róże i inne kwiaty.
Kwiaty róż cieszyły oczy i nosy gości a dla zaspokojenia pozostałych zmysłów w sobotnie festiwalowe popołudnie można było w parku Ogrodu Botanicznego posłuchać koncertu kameralnego młodych muzyków, uczestników programu Pomocy Wybitnie Zdolnym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci czy skosztować zielonej herbaty przygotowanej w tradycyjny japoński sposób przez członków Stowarzyszenia Ura Senke.
Z różanym pozdrowieniem, do zobaczenia za rok.