Ślub to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu, na które składa się wiele detali, odgrywających istotną rolę i mających znaczący wpływ na oprawę i odbiór całej ceremonii. Jednym z nieodzownych elementów dekoracyjnych podczas tego wyjątkowego dnia są kwiaty oraz rośliny. Od niedawna obserwuje się coraz większą popularność poinsecji, czyli gwiazd betlejemskich, którymi ozdabia się wnętrza kościołów oraz sale weselne, chcąc podkreślić romantyczny charakter uroczystości.
Poinsecje dzięki pastelowym kolorowym, okazałym liściom idealnie nadają się do tworzenia bukietów ślubnych, dekoracji stołów, ozdób krzeseł czy upiększenia ślubnych tortów. Sprawdzają się jako kwiaty cięte w bukietach czy kompozycjach w gąbce florystycznej lub zaaranżowane w doniczce. Paleta możliwości jest ogromna, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Dodatkową zaletą poinsecji jest ich duża wytrzymałość. Z przeprowadzonych badań wynika, że zanurzenie ciętej łodygi na pięć sekund w wodzie o temperaturze 60°C, a następnie w zimnej wodzie gwarantuje pięknym przylistkom świeżość aż do dwóch tygodni.
Bukiet ślubny z różową poinsecją
Cięta poinsecja idealnie nadaje się do wiązanek. Hitem nadchodzącej zimowy jest bladoróżowa odmiana połączona z białymi różami, gipsówką i eustomą. Białe, kremowe i pastelowe gwiazdy są szczególnie pożądane w tym sezonie, ponieważ pięknie współgrają z klasyczną bielą sukien ślubnych.
Dekoracje ślubnego stołu: Idealne miejsce dla poinsecji
Dzięki szerokiej gamie kolorów i kształtów poinsecje mogą być wykorzystane do tworzenia unikatowych dekoracji stołu. Kompozycje z różowych i kremowych ciętych poinsecji, róż, eustomy i ciętej zieleni, wykończone wstążkami i preparowanymi liśćmi pięknie będą się prezentować w wysokich naczyniach ustawionych na środku stołu. Należy pamiętać, że muszą być one dość wysokie, żeby nie zasłaniały gości i nie utrudniały rozmów.
Ciekawym pomysłem jest zestawienie ciętych oraz doniczkowych poinsecji z innymi kwiatami, na przykład goździkami, miniaturowymi gerberami czy różami. Umieszczone w małych pojemniczkach i wazonikach na paterze będą urzekać lekkością i eterycznością.
W przypadku długiego stołu bankietowego idealnym rozwiązaniem jest bogato przystrojona, podłużna dekoracja. Białe, łososiowe i różowe cięte poinsecje umieszczone w gąbce florystycznej idealnie prezentują się razem z różami, chryzantemami, skimią i gipsówką.
Dekoracje krzeseł nawiązujące do dekoracji stołu są dodatkową ozdobą sali. Tak pięknie wyeksponowane poinsecje już na wstępie powitają gości. Aby w dobrym stanie mogły przetrwać całą uroczystość, łodygi ciętej poinsecji należy umieścić we fiolkach wypełnionych wodą, a następnie przymocować drutem do wianuszków wykonanych na przykład z mchu.
Tort weselny: Wspólne dzieło cukierników i florystów
Jednym z trendów jest ozdabianie weselnych tortów żywymi kwiatami. Jeżeli ich dekoracja współgra z resztą kwiatowych aranżacji efekt jest spektakularny. Tort można przystroić kwiatami ciętej poinsecji, jaśminu, róż i gipsówki. Należy jednak staranie zabezpieczyć łodyżkę poinsecji przed wyciekaniem mlecznego płynu.
Wskazówka: Princettia jest odmianą poinsecji, która dzięki swoim jasnym odcieniom różu i bieli wyjątkowo pasuje do florystyki ślubnej.
autor: Stars For Europe
www.sfe-web.com.