Żurawka (Heuchera) – rodzaj należący do rodziny skalnicowatych. Liczy ponad 50 gatunków występujących w naturze w Ameryce Północnej. Wiele gatunków i mieszańców między nimi uprawianych jest ze względów ozdobnych, głównie jako rośliny okrywowe. W naturze występują zwykle w wilgotnych lasach i w miejscach skalistych, na zboczach gór lub klifów nadmorskich. Nazwa naukowa rodzaju upamiętnia profesora medycyny z Uniwersytetu w Wittenberdze – Johanna Heinricha Heuchera.
Żurawki są bardzo popularne w naszych ogrodach, zachwycają zarówno liśćmi jak i kwiatostanami. Podobno wyhodowano ponad 100 różnych odmian. Znamy i używamy głównie liście, natomiast możemy wykorzystywać również kwiatostany, które są bardzo ciekawe i romantyczne. Ja najczęściej używam ich w małych bukietach okolicznościowych, bukietach ślubnych lub w kompozycjach w naczyniach (w piance florystycznej) lub w kształtkach jak wieńce czy serca.
W moim ogrodzie posiadam kilka odmian, natomiast w punktach szkółkarskich i ogrodniczych jest ich bardzo dużo. Ta różnorodność kolorów powoduje ogrom możliwości i pomysłów na działania. W ogrodzie lubię jak są posadzone w grupach.
Żurawka jest łatwa w uprawie, pięknie zimuje, a liście można wykorzystywać od wiosny do zimy, pamiętając jednocześnie, że młode liście są mało trwałe po ścięciu ze względu na słabo wykształconą początkowo tkankę wzmacniającą. By żurawka ładnie wam wytrzymywała w wazonie warto ją zaparzyć lub potraktować preparatem udrażniającym wiązki przewodzące i schłodzić po ścięciu.
Kompozycje z żurawką:
Żurawkowy bukiet dziś powędrował do sąsiadki co by nie zapuszczała żurawia 😉